Norweski rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Każdy, kto pracował w Norwegii musi rozliczyć się co roku z dochodu uzyskanego w tym kraju, a termin upływa 30 kwietnia roku następnego (np.za rok 2014 trzeba dopełnić obowiązku podatkowego do 30.04.2015).

UWAGA! Norweski Urząd Skarbowy  (lokalny dla osób pracujących dla norweskich pracodawców i CENTRALNY URZĄD SKARBOWY DS. OBCOKRAJOWCÓW w Stavanger (COFTA / SFU) dla osób pracujących dla polskiego lub zagranicznego pracodawcy) w przypadku nie złożenia zeznania przez daną osobę, dokonuje rozliczenia automatyczne. Jednak rozliczenie takie nie będzie zawierać żadnych odliczeń czy ulg podatkowych, nawet jeśli takie się należą. Dlatego też korzystniejsze jest złożenie deklaracji podatkowej z uwzględnionymi ulgami niż czekanie na automatyczne rozliczenie.

Decyzja dot. rozliczenia podatkowego (Skatteoppgjør/ Tax Assessment Notice)  wydawana jest zazwyczaj:

– od marca do października – dla osób rozliczanych przez lokalne urzędy

– w październiku – dla osób rozliczanych przez SFU

 

Do rozliczenia potrzebne są m.in. następujące dokumenty*:

a) Selvangivelse/ Tax Card – PIT podatkowy, pracownik otrzymuje go na przełomie marca i kwietnia w formie papierowej na adres zarejestrowany w urzędzie lub – jeśli posiada Kody MinID – elektroniczna wersja dokumentu pojawi się na koncie użytkownika.

b) Kody PIN do systemu ALTINN – MinID – Lista 20 Kodów, za pomocą których możliwe jest zalogowanie się na stronie Urzędu, gdzie można: złożyć zeznanie, zobaczyć decyzję/ rozliczenie, poprosić o przedłużenie terminu składania dokumentów. Kody MinID wysyłane są pocztą na adres klienta taki, jaki został zarejestrowany w urzędzie.

c) Lønns- og trekkoppgave – dokument podatkowy  od pracodawcy (może być kilka w zależności od ilości miejsc pracy).

d) Arsoppgave fra NAV – rozliczenie roczne z NAV-u w przypadku, gdy pobierany był zasiłek chorobowy, dla bezrobotnych itp.

e) Arsoppgave 2012 – jeśli ktoś posiadał numer konta w Norwegii, należy przedstawić dokument z norweskiego banku, mówiący o stanie konta na dzień 31.12.2014.

Dodatkowo w przypadku ubiegania się o ulgi z tytułu np. statusu pendler (osoby dojeżdżającej), czy też rozliczenie według 2 klasy podatkowej (dla małżeństw), będzie zobligowany dostarczyć także inne dokumenty poświadczające uprawnienia do ulgi.

* dokumenty nie muszą być oryginałami – kopie są wystarczające. Natomiast muszą być wystawione w j.angielskim albo norweskim. Jeśli posiadany przez nas dokument jest np. w j. polskim, musi on być przetłumaczony na któryś z podanych powyżej języków.